Restanta la norma de hrana!

Citeaza · 1554 days ago · 0 people like this ·

Din ciclul altii au luat noi cand luam, introduc zvonul ca alte structuri militare au incasat diferenta la norma de hrana care se pare ca este app 600 ron.(incepand cu data de 01.10.2010 valoarea normei 6 este de 25 lei/zi) Voi stiti ceva ?
Citeaza · 969 days ago · 0 people like this ·

Din ciclul avem de primit, se pare ca urmeaza sa mai fim platiti cu cate 400 de ron ( suma este aproximativa ).

Citeaza · 966 days ago · 0 people like this ·

si la cj se aude ca ar mai fi de primit in jur de 400 ron (restanta la norma de hrana), iar norma de echipare se va primi in doua transe pana la sfarsitul anului

Citeaza · 438 days ago · 0 people like this ·

Intrucat subiectul este de interes, am incercat sa caut pe forumuri ceva informatii despre aceasta restanta.

Am gasit ceva info pe zvonulcorect.blogspot.ro, informatii ce au mai fost scrise si noi pe aici acum aproximativ 2 ani.

Se tot vehiculeaza de o restanta la norma de hrana ,aceast zvon a plecat din cauza ca in  octombrie 2010 MAPN a marit norma cu 1 leu pe zi (norma nediminuata) si MAI aplica aceeasi norma de hrana , deci pentru politisti, norma 6 a fost stabilita din 01.01.2009 la 24 lei/zi, iar din 01.10.2010 la  25 lei/zi (norma intreaga) .
Angajatii au primit pana acum varianta diminuata si marita  din 25 de lei -25%+15%+8% adica 23.2875 lei/zi.Conform art.4 din O.U.G. 19 din 2012 care stabileste recuperarea reducerilor salariale,se prevede majorarea cuantumului compensatiei banesti,respectiv al alocatiei valorice pentru drepturile de hrana a revenit la cuantumul din iunie 2010 dar nu avea voie sa fie mai mult, adica nu se putea indexa cu rata inflatiei.

Din alte surse am aflat ca undeva prin vara va fi platita si aceasta diferenta.

Forums Home